Kálvária

Udvard egyik legjelentősebb történelmi emléke a Kálvária, amelyről mélyrehatóan és részletesen ír Majer István egykori kürti plébános, egyháztörténész. Az Udvardi Kálvária Könyv buzgó hívek áhítatának emelésére című műve 1860-ban, a Kálvária felszentelése idején jelent meg, s 1906-ban újból kiadták. A könyv részletesen ismerteti Udvard és a Kálvária történetét. Mint a szerző írja, Kesseleőkeői Majthényi Adolf egyházi jogtudorban, alesperesben és udvardi plébánosban fogant meg a magasztos gondolat, hogy azon a helyen, ahol az 1309-es egyházi tartományi zsinatot tartották, maradandó emléket állíttasson. Tudjuk, hogy a zsinat egyik határozata alapján a hajnali, déli és estéli harangszó egybekötve az Angyali Üdvözlet imájának elmondásával országos szent szokássá vált, s azt a buzgó hívek mindmáig gyakorolják. Majthényi tehát célul tűzte ki, hogy Szent Márton vértanú dombján, az egykori királyi kúria helyén nagyszabású keresztutat, központi keresztet és kápolnát építtessen. Eredetileg nagy búcsújáró templom építésén is fáradozott, de anyagiak hiányában erről le kellett mondania. Érdemes feljegyezni, hogy Kesseleőkeői Majthényi Adolf a Nyitranováki melletti KesellőkŐről (szlovákul: Sivy Kameií) származott, gazdag nemesi család sarja s odaadó hazafi volt. A politikai életben is tevékenyen részt vett. Komárom vármegyében egyike volt azoknak, akik harcra buzdították a magyarságot az elnyomó Habsburgok ellen. Igaz, fegyver nélkül, de az 1848—1849-es szabadságharcban is részt vett. Tevékenységéért bebörtönözték, s csupán Nagykéri Scitovszky János esztergomi érsek, Magyarország hercegprímása közbenjárására engedték szabadon. Szabadulása után minden erejét az általa megálmodott és eltervezett Kálvária megépítésének szentelte. Érdemei elismeréseként jelentős tisztségekbe emelte az egyház. Kanonok, majd a bécsi Pazmaneum (Pázmány Péter papnevelő intézete) kormányzója lett, később pécsváradi apát és sasvári főesperes. 1871. május 11-én hunyt el, s végakarata szerint az udvardi Kálvária-dombon, a harangláb szomszédságában temették el. Majthényi úgy tervezte, hogy az egykori Győrök homokán — amelyet a szájhagyomány szerint Szent György dombjának is neveztek — szintén alapít egy kegyhelyet, ezt a tervét azonban már nem tudta megvalósítani. A domb mára már teljesen eltűnt.

Majthényi megnyerte az ügy számára Scitovszky esztergomi érseket, így 1855 áprilisában megkapta az egyházi fennhatóság engedélyét az udvardi Kálvária építéséhez. Május 3-án, a Szent Kereszt ünnepének napján mintegy 5000 hívő és 35 pap részvételével a jövendő Keresztút helyén felállították az ideiglenes keresztet. Ekkor alapították meg a pénzügyi fedezet alaptőkéjét is.

A munkák kezdete

A munka 1855. október 31-én vette kezdetét. A terveket Dobák János és Weller Móric komáromi földmérnökök dolgozták ki. Az egyes stációk megépítéséhez Majthényi számos jeles támogatót nyert meg az egyházi és világi méltóságok sorából. Ilyen volt például Forray-Brunswick Júlia grófnő, Nádasdy Lipót, Lipthay Antal püspök, egykori udvardi plébános, nemes Istenes Ferenc udvardi törvénybíró, Kálazi András udvardi esküdt, Orosz László, Udvard járási szolgabírája, Nyári Rudolf gróf, Majthényi Pálné, Adamovich János perbetei, Czagány András ógyallai, Cserép Ignác, Finka János jászfalusi, Fiiser Flórián szentpéteri, Majer István kürti, Mészáros Sándor újgyallai, Miklossovich Alajos csúzi, Simonffy Ede koltai, Schnausz György kurtakeszi, Zaklukal Iván szemerei plébános és mások.

Mivel a domb eléggé alaktalan volt, földet kellett rá hordani, s bekötőutat is kellett építeni, mivel a terepet mocsaras, lapos terület övezte. Az esztergomi érsek egy ideig húzódozott az építkezés nagyobb mértékű támogatásától, s kifejezte aggályait, hogy a magas költségek miatt nem lesz elég a pénz. A Majthényi által 1855 júliusában benyújtott kérvénnyel az érsek majd csak 1856. január 21-én foglalkozott. A tervet ugyan jóváhagyta, de azt ajánlotta, hogy a Kálváriát szerényebb terjedelemben és kisebb templommal és haranglábbal építsék fel. Az egyes stációk is költségesek voltak, mivel mindegyikbe festményt terveztek. Egy-egy keresztúti állomás 600 forint költséggel épült, ami akkor nem kis pénz volt. Scitovszky érsek 1856. november 16-án Udvardra látogatott, megtekintette az épülő Kálváriát, s a felépítéséhez szükséges egész területet (32 magyar holdat, azaz 13,81 hektárt), amely eredetileg érseki birtok volt, s örök időkre a Kálváriának adományozta.

Ezen kívül becsáron alul 50 ezer téglát engedett át az építkezés számára. A főkereszt és egy stáció megépítéséhez 1200 forintot adott. Csatlakozott hozzá Haynald Lajos erdélyi püspök is, aki szintén fedezte egy stáció költségeit.

Miután a fő kiadások fedezete biztosítva volt, hozzáláttak a kálváriadomb kialakításához, majd 5 év alatt 7000 facsemetét ültettek a dombon és környékén. A keresztút állomásai gótikus stílusban s égetett téglából épültek. A téglát az érsekújvári érseki uradalom téglagyárából szállították, amit a téglákon látható D.AE.U. betűk is igazolnak. A rövidítés jelentése: Dominium Archiepiscopale Ujvariense (újvári érseki uradalom).

A kálvária architektúrája

A Kálvária mind a 14 állomásának tetején kőből faragott rózsakereszt van. A kőpárkányzatot, a felvezető lépcsősort s az egyéb kőfaragványokat mészkőből készítették a pozsonyi Rumpelmayer Alajos kőfaragó műhelyében. Az állomások magassága 2,5 öl, szélessége 1 öl és 6 hüvelyk, mélysége 1 öl (1 öl = 1,9 m, 1 hüvelyk = 2,5 cm). Minden stáción vas rácsajtó van, ezeket Salm herceg vasgyárában készítették. A rácsajtók felső részére az alapítók címere, illetve névjegye van festve. A tető festett bádoglemezből készült. Minden stáció belsejében van egy oltárlap, melynek talapzatán az alapítók neve és tisztsége olvasható. A stációk belső falán bádogtáblára festett keresztút látható; e képeket Szálé István pozsonyi festőművész festette, s aranyozott rámába foglalták őket. 1 öl magasak és 3 láb szélesek (1 láb = 32 cm). A kápolnák előtt 7 öl széles út vezet körbe a domb csúcsára. Az utat mindkét oldalról lombos fák szegélyezték, ezekből azonban mára sokat kivágtak, s a kipusztultakat nem pótolták. A halom csúcsán álló központi keresztet Scitovszky érsek szentelte fel aranymiséje alkalmával, 1859. november 6-án.

A kereszten levő 7 láb magas Krisztus-szobor egy darabból van faragva: ezt (a kereszttel együtt) szintén Rumpelmayer műhelyében készítették. A talapzat elülső oldalán Scitovszky érsek címere van, hátlapján pedig a következő felirat áll: „Az örök Atyának Fölfeszített Szent Fiának Imádásául Papsága ötvenedik évében MDCCCLIX November VI. tartatott Aranymise áldozata ünnepének Emlékéül Nagykéri Scitovszky János a Római Sz. Egyház Áldozár-Bibornoka, Magyarország Herceg-Primása És Esztergomi Érsek Állítá és szentelé e keresztet — Nem nekünk Uram! Nem nekünk, hanem szent Nevednek!" A talapzat jobb oldalán a következő felirat van: „Oh tik mindnyájan, kik általmentek az úton, figyeljetek és lássátok, ha van-e fájdalom mint az én fájdalmam". (Jeremiás próféta). A bal oldalon ez olvasható: „Itt hol Atyáink Szent Zsinatja Nagy Asszonyunk tiszteletére az Angyali-Üdvözletre harangozást Országos szertartássá szentelte. Térdre omolva Szívből hangoztassuk: Üdvözlégy Mária!!!"

A feszület melletti vasoszlopú lámpákat Halasy Ede és neje, Jankovich Cicelle, valamint Czeller Ferenc és neje, Istenes Mária emeltették. A nagykereszt mögött kissé lejjebb Szűz Mária kőszobra áll kőtalapzaton, melynek elején az „Üdvözlégy Mária!", hátlapján pedig a „Nemes Borbély István 1844-ben készíttette, özvegye Nagy Katalin 1859-ben megújítva áttétette" szöveg áll. A szobor két oldalán álló lámpaoszlopokat özvegy Istenes Józsefné Harcsa Örzsébet és gyermekei boldogult férje és atyjuk emlékére, illetve nemes Borbély Katalin és Borbála egyetlen fivérük, nemes Borbély Menyhért emlékére emeltették.

A Kálvária építésének idején a nagykereszt jobb oldalán ideiglenes haranglábon három harang függött. A 325 fontoson (151,7 kg), melyen Szent József és Szent Zsófia domborműve látható, ez a felirat van: „Czeller József boldogult neje Grósz Zsófia üdvére — 1860 — öntötte Walser Ferenc Pesten." A 175 font (81,7 kg) súlyú harangot az udvardi Szűz Mária Társulat öntette, s az „Üdvözlégy Mária!!! — Udvard 1860" felirat olvasható rajta. A harmadik, a 100 fontos (46,7 kg) harangon egy feszület-dombormű és az "Adj Uram örök nyugodalmat a megholt híveknek — Udvard — 1860" felirat látható. A hívek ezt közadakozásból készíttették. Az eredeti haranglábon márványtáblára vésett felirat állt, melyet Tóth Mike Jézus-társasági atya írt: „Itt zengett a harang első üdvözlete Néked Szűz Anya, nyílt hálát Hunnia bércei közt."

A Kálvária-domb tetejére három pihenőszakaszra osztott kőlépcső vezet. Ez három öl (5,7 m) széles, és kőpárkány szegélyezi. A párkányra a Fájdalmas Szűz, Szent János, Mária Magdolna, Mária Kleofe és két angyal szobrát állították hét láb (224 cm) magas vas lámpaoszlopokkal. A szobrok alapítói: ifjabb Lévay Antal és neje, Berényi Júlia, idősb Lévay Antal és neje, Hűbner Karolina, Divald Leó érsekújvári tiszt és neje, Schrimp Filoména, Jankovich István és neje, Sághy Paulina, Porubszky Károly udvardi főtanító és neje, Czeller Margit, valamint Weiswasser Ferenc és neje, Galster Lujza. A lámpákat Csikós Ferenc és Kokass Erzsébet, Repka József esküdt és neje, Boldizsár Katalin, Lebo József esküdt és neje, Salgó Örzse, Káplóczky István gazda és neje, Kokass Kata, Vadkerti András esküdt és neje, Lehóczki Kata készíttették, az egyik lámpaoszlopot pedig Szerencsés János juhász és neje, Porubszky Júlia ajándékozták.

A Szent Márton kápolna

A Kálvária-domb mellett egy alacsonyabb dombot alakítottak ki, ahová kőlépcsőkön lehet lemenni. A domb platóján Pannónia védőszentje, Szent Márton vértanú egykori kápolnája emlékére 1860-ban egy bizánci stílusú tornyos kápolnát építettek, melynek homlokzatán ez áll: „Isten dicső hitvallója Szent Márton könyörögj érettünk!" A kápolna hátoldalán domborműves fémtábla van elhelyezve a következő szöveggel: „Néhai Király József nagy nevű pécsi püspök, egykori udvardi alesperes-plébános áldott emlékére emelé előbb Király György, utóbb Konkoly-Thege László özvegye Benkovics Zsuzsanna, 1860." A kápolna oltárképét a pesti Molnár József festette, aki tiszteletdíjából 200 forintot a Kálvária javára ajánlott fel. A fából faragott oltárt és a padokat Staudinger pozsonyi műasztalos mester készítette.

A kápolnadombról az északi oldalon kőlépcsőkön jutunk le arra a helyre, ahol annak idején őrház és búcsújáró pihenőhely épült; mivel ez már igen rossz állapotban volt, 1992-ben lebontották. A Kálvária alatti északnyugati lapályon Szent Anna kőszobra áll kőtalapzaton: Szentmiklósi és Óvári Pongrácz Adolf udvardi káplán emeltette 1860-ban, s Majthényi plébános szentelte fel 1860. július 29-én.

Kik segítettek az épíkezésnél?

A Kálvária széles körű összefogással épült. Létrehozásában Udvard lakosain kívül Fűr, Szentpéter, Baromlak és más községek hívői is részt vettek. Jutalmat nem várva dolgoztak a bekötőút építésén és a kálváriadomb kialakításán. A lovasgazdák összesen 12 000 kocsi földet hordtak fel. A gyalogmunkások 50 009 gyalognapszámot dolgoztak le ingyen az építkezésen. A három évig tartó munkálatok során — a legsürgősebb tavaszi, nyári és őszi mezőgazdasági munkák idejét s a zord téli napokat leszámítva — naponta 30-40 szekér és 50-60 gyalogmunkás is dolgozott az építkezésen. A Kálváriát és szobrait s az egyes stációk képeit Mihalovics János, a híres faragóművész ábrázolta fametszeteken, melyek Majer István Kálváriakönyvében vannak megörökítve. Az eredeti fametszetek sajnos elvesztek. A Kálvária-domb körül vízlevezető csatornát létesítettek, a bekötőút elején pedig kőhidat építettek vasrácsos korláttal. A bekötőút közepe táján állították fel Nepomuki Szent János 1794-ből származó szobrát.

Felszentelés

Az udvardi Kálvária felszentelésére 1860. szeptember 16-án került sor, magasrangú egyházi és közéleti személyiségek részvételével. A vendégeket a község határán bandérium fogadta, élén az udvardi nemesekkel. A felszentelést Scitovszky János esztergomi érsek, Magyarország hercegprímása végezte. A templomban megtartott misén magyarul Majthényi Adolf, szlovákul pedig Lopusny Ferenc olvasta fel a IX. Pius pápa által küldött búcsúlevelet és áldást. A teljes búcsú azokat illette, akik részt vettek a Kálvária építésében, az építkezést anyagilag támogatták és ott voltak a felszentelésen.

A felszentelési ünnepségen mintegy 30-40 ezer környékbeli hívő vett részt. Az egyes stációk felszentelése után magyarul Haynald Lajos erdélyi püspök, szlovákul pedig a besztercebányai születésű híres szlovák teológus, Lopusny Ferenc mondott szentbeszédet. Az eminens vendégek, akik mintegy hatszázötvenen voltak, ezután ünnepi vendéglátásban részesültek Majthényi plébánosnál. Ahogy a korabeli krónikás feljegyezte, a többi résztvevőt nagyon szívesen látták és gazdagon megvendégelték az udvardi gazdák, sőt a falu szegényebb polgárai is. Senki sem maradt étien vagy szomjan. A délutáni litániát népmulatság követte, melyen késő éjszakáig húzták a talpalávalót az udvardi muzsikus cigányok. Ney Ferenc ebből az alkalomból írta az Udvard szent ünnepélye című ódát:

Udvard szent ünnepélye — Szeptember 16-kán 1860.

Irta Ney Ferenc
Fényét Veszt Ve VDVard, Ihol VJra DICsőűl:
Sok bVs éVek Vtán szent JeLen éke VIrVL.

Megnyílt az égbolt. Fényözönébül egy
Izmos sugárnak lángja lövell alá
Szent Márton ős halmára, melyről
Hírt susog a kegyelet regéje.

S mért van, hogy itten már csak a hír virraszt?
Eltűnt e helynek dísze — az ímola,
S dúló viharnak szárnyain szét
Porladozott a királyi lakvár.

Minden múlandó! S mit letarolt a kor,
Az föl nem éled semmi jövő ölén.
De az ős apáktól szórt erénymag
Újra kikéi onokák szivében.

Megnyílt az égbolt. Ott ül az Üdvadó
A dics-keresztet tartva magasztosan,
Míg jobbja ujjával szelíden
Oldala sebhelyeit mutatja.

A jelt megérté sok nemesebb kebel;
Majthényi lelkes szózata visszazeng;
S a bíboros főpap nyomában
Ömledez a hívek áldozatja.

S most kész a nagy mű. Honfiak ezrei
Állják a halmot mint ravatalt körül,
Jelvényeként a szent kínoknak;
S mindegyikük szive a szövetnek.

Hajdan Tamás ült főpapi székben itt
Hozván határzást, és vele a zsinat;
Hogy zengje háromszor naponkint
Mária tiszteletét harangszó.

ő szólt (hatodfél százada annak) és
Tüstént egy ország népe imára kelt;
Szól most is a Főpap Scitovszky:
És íme arcra borúi a népség.

Áldás az, amit mond szava s oszt keze: —
Áldás e művön! — Hit, szeretet, remény
S engesztelődés múlt s jövőre!
Erre tanít a magasztos emlék.

Hol bűn s kegyetlen vihar átkai
Rombolták ádáz fegyverek élivel,
És hol dühöngő pusztulásnak
Szelleme járt buta bőszülettel:

Építni kell újra meg újra is
Vallás- s erénynek vezérnyomán;
Építni kell szebb korszakoknak
Hajiokait ragyogó kövekből.

Udvard azért üdv, kétszeres üdv neked!
Most már ne sajnáld hajdani híredet,
Melyben király — udvarnokoknak
Lakhelyéül, díszelegve álltái.

Oh mert ma Jézus gyászhelye díszlik itt!
Megszentül ismét földed egész köre;
Kincse halommá lészen e domb,
Selmeci nagy rokonára méltó.

S ím, néped örvend! Mert hisz azon magyar
Faj vére ő is, mely szive mélyiben
Hőn és hűen őriz minden emlék-
Alkatokat dicsőült napokból.

Vidd Zsitva, vidd e nemzeti ünnepélyt
A nagy Dunán át messze vidékre el;
Hirdesd: miként ég hit — miveltség
Lelkesedése magyar szivekben;

Hirdesd a távol tengeri partokon
Buzgó híveknek s állapítok sorát;
Mint ős időt, hímezze akkép
E napot is kegyelet virága.

S te égi fénybolt, lángidat el ne zárd;
Virrassz fölöttünk ezredek évin át!
Hogy Szűz Anyánk s ős Szent Királyunk
Pártfogó kegyitől viduljunk.

Oh hadd mívelnünk e haza téréit!
Építni hagyj sok nagyszerű díszművet;
Élvezzük, engedd, szebb jövőnek
Nemzeti fényletű jós—reményit!

Angyel Miklós: Udvard nevezetességei

A zsinat 700. évfordulója

Ma már talán eszünkbe sem jutna, hogy néhány ezer lelkes falvaink, valaha történelmi jelentőségű döntések színhelyéül szolgálhattak. Pedig a mai nagyvárosok ezeknél jóval fiatalabbak - községeinket a történelmi dokumentumok, sokszor már az Árpád-ház hajnalán is megemlítik.

Hasonlóan nagy múltja van az ötezer lakót számláló Udvard községnek, ahol 1307. májusában, Tamás esztergomi érsek vezetésével, zsinatra került sor. Ez elsősorban Károly Róbert mellett kívánt állást foglalni - elsősorban tehát, politikai háttere volt. Ugyanakkor egy máig érvényes liturgikus rendeletet is hozott, mégpedig az esti harangozást! Az esemény hétszázadik évfordulóján, Udvard méltó módon emlékezett a jelentős eseményre. A világi ünnepségek mellett, többek közt egyháztörténeti előadásra is sor került, melynek a helyi szakközépiskola adott otthont.

Az előadók közül, Nagy Tibor plébános köszöntője után, először Michal Slivka régészprofesszor, Mgr. Milota Malovecká egyetemi tanár kutatásai alapján tartott előadást. Ebben a harangok szimbolikájáról, történetéről, öntésük technológiájáról, és a jelentősebb harangöntő műhelyek fejlődéséről beszélt.

Szlovák nyelvű, vetítéssel egybekötött fellépése után, Dr. Beke Margit, az Esztergom-budapesti Érsekség Egyháztörténeti Bizottságának elnöke kapott szót. Ő, az Udvardi Zsinat történeti hátteréről, Tamás érsek személyéről, illetve koráról számolt be hallgatóságának.

Dr. Szuromi Szabolcs Anzelm egyházjog-tudós jegyzetei az esemény kánonjogi vonatkozásait járták körül. Mivel a professzor úr, betegsége miatt távolmaradt, gondolatait, Józsa Attila, Bős plébánosa tolmácsolta.

Végül Dr. Bukovszky László, levéltári igazgató értekezett a mátyusföldi ispotályok történetéről, rendszabályairól.

Az udvardi ünnepet szentmise zárta, melyet a méltán ismert kálvária dombján, Dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek, illetve Orosch János segédpüspök celebrált. Az érsek úr szentbeszédében a harangozás szimbólumáról, spirituális lényegéről beszélt. Utalt rá: Magyarországon a török hódoltság idején, a minaretek terjedésekor, a harangszó jelentette a reményt. Nemcsak Isten dicsőségére, hanem a megváltó Jézusra és Máriára is emlékeztettek. Orosch János püspök úr, szlovákul szólt a hívekhez. Az Istenbe vetett bizalomról, a mindennapokban megélt hűségről beszélt.

A kétnyelvű szentmisét követően, a kálvária harangját, a főpapok szólaltatták meg. Ezt követette a közös Úrangyala imádság, melyet minden udvardi egy kicsit talán nagyobb büszkeséggel mondott…

Mészáros Péter, Remény hetilap